wtorek, 14 kwietnia 2009
XI Międzynarodowe Triennale Architektury
Trienale dla architektury i architektów jest tym czym Wawel dla mieszkańców Krakowa. Najważniejsze branżowe wydarzenie w Polsce nie przyciągnęło uwagi mediów, na szczęście organizatorzy mogli liczyć na rzesze fanów architektonicznych ciekawostek w postaci wystaw, wernisaży, projektów, zdjęć, warsztatów, konkursów i dyskusji.
Impreza potrwa dwa tygodnie, a jej kulminacyjnym momentem będzie 17 kwietnia czyli dzień ogłoszenia wyników głównego konkursu "Trzeci wymiar Architektury", którego tematem jest architektoniczna wizja 50 wieżowców dla Krakowa. Na około 240 planszach prezentowane są prace 120 studentów, których zadaniem było zaprojektowanie wieżowców na Rondzie Mogilskim. Po oglądnięciu tych prac nie mogłem się oprzeć wrażeniu, że widzę krajobraz Krakowa, rodem po najeździe obcych cywilizacji.
Muszę przyznać, że organizatorzy trafnie wcelowali się w aktualnie toczącą się debatę na temat wysokiego budownictwa Krakowie: Budowaliśmy krakowski Manhattan , Kraków przełamie barierę wysokości, Krakowskie kłótnie o wysokie budynki, Wieżowce u bram Starego Miasta, Powstał pierwszy atlas wysokości Krakowa, Koniec sporu. Szkieletor w górę!, Czy Kraków potrzebuje wieżowców?
Co ciekawe Piotr Gajewski, prezes krakowskiego oddziały Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) podczas otwarcia trienale zwracał uwagę, że nie należy traktować głównego tematu konkursu bardzo abstrakcyjnie gdyż gdy na poprzednich imprezach projektowano kładki, czy też przedstawiano pomysły na rewitalizację Nowej Huty, później podobne pomysły wcielano w życie.
W towarzystwie prezesa SARP obecny był brytyjczyk Danis Crompton, fundator Grupy Archigram. Razem panowie otworzyli cztery wystawy. Wspomnianą wcześniej "Trzeci wymiar architektury", oraz związaną z brytyjczykiem wystawę, "Archigram 1961-74", która jest "obowiązkową" wystawą dla każdego studenta architektury i prezentuje dokonania grupy sześciu architektów wizionerów, którzy pragnęli aby architektra dotrzymywała kroku zmieniającemu się światu. Wystawa prezentuje nie tylko modele zaprojektowane przez nich, ale także wygląd pracowni architektonicznej z tamtych lat. Trzecia wystawa to fotografie z konkursu "Wymiar architektury" a czwarta to "underconstructed.pl" autorstwa Agaty Pankiewicz i Marcina Przybyłki prezentująca domy w stanie surowym.
Wystawę Archigram 1961-74 można oglądać w Pałacu Sztuki, a pozostałe wystawy znalazły się w Bunkrze Sztuki. Od jutra zaczynają się również nowe wystawy, konferencje, a nawet koncerty muzyczne. Szczegółowy program znajdziecie na stronie mta2009.pl
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz